Juodvarniai

Vienos dalies šiuolaikinio šokio spektaklis

Premjera 2015 m. kovo mėn. 28 d.

,,Nuolat keliaujame – laiku, erdve, prisiminimais… Mes, kaip ir paukščiai, turime skrydžio polėkį, siekiame atrasti tai, kas nepažinta, pamilstame svečius kraštus ir vėl, gimtinės ilgesio kamuojami, grįžtame į namus, kad, gyvenimo etapams keičiantis, dar ir dar kartą keltumėme sparnus naujų erdvių atradimams. Ne kiekvienas skrydis atneša džiugias permainas, būna ir monotoniškų atkarpų – skridimo užburtu ratu. Bet kiekviena kelionė – svaiginanti ji ar varginanti – palieka pėdsaką širdyje,“ – sako spektaklio režisierė ir idėjos autorė Lina Puodžiukaitė-Lanauskienė.

Spektaklyje naujai pažvelgiama į visiems gerai žinomą pasaką „Dvylika brolių, juodvarniais lakstančių“, leidžiant nuklysti į savo minčių gelmes, ieškoti atsakymo į klausimą: o kas man svarbiausia šioje pasakoje? Įdomus ir netikėtas moters – stebėtojos – pasakotojos – raštininkės personažas, kuris vienintelis išlieka nekintantis, kartu su žiūrovu stebintis scenoje vykstantį veiksmą ir tampantis jo katalizatoriumi. Spektaklyje vienas po kito atsiranda meilės, kovos, virsmo paukščiais motyvai, šokėjai čia nuolat transformuojasi, tampa skirtingais personažais, kartu kurdami ir atrasdami patys save. Visų spektaklio kūrime dalyvaujančių menininkų idėjos, talentas, patirtis ir pastangos susilieja į visumą, kurią apgaubia nesibaigainčios minimalistinės Steve Reich muzikos tėkmės.

Steve Reich muzika puikiai atspindi nesustojančio skrydžio idėją, o atsirandantys ir vėl dingstantys balsai primena migruojančių paukščių balsus. Spektalio muzika – tarsi laiko tėkmė – užburia pastovumu, bet kartu veja mintis ieškoti asociacijų, skatina kurti savo pasakos versiją.

Moderni minimalistinė spektaklio scenografija. Medinės lazdos tampa mišku, ginklais, sparnais, pertvarom, o jų lengvas siūbavimas leidžia pajusti prabėgančių šokėjų sukeliamą vėją.

„Juodvarniai“ – tai bendras mokomasis choreografų ir šokėjų projektas, prasidėjęs klausimu: o ką jūs manote apie juodvarnius? Kitaip: kokia jų savybė jums daro didžiausią įspūdį? Ar galėtumėte tą įspūdį išreikšti judesiu? Po keleto kūrybos mėnesių scenoje matome lesančius, žaidžiančius, konkuruojančius, besibūriuojančius, plasnojančius paukščius. Kaip ir pasakoje „Dvylika brolių, juodvarniais lakstančių“, matome ne paukščius, bet jais virstančius ir vėl savo pavidalą atgaunančius žmones, kurie, įkvėpti paukščių, keliauja savo pačių kūrybiniu keliu,” – apie spektaklį įspūdžiais dalinasi choreografas – asistentas Justas Kučinskas.

 

Muzika: Steve Reich

Idėja ir choreografija: Lina Puodžiukaitė-Lanauskienė

Choreografai-asistentai: Justas Kučinskas, Jekaterina Deineko, Ieva Ginkevičiūtė ir šokėjai

Video projekcijos: Aurimas Švedas ir Tadas Vosylius

Scenografija: Kęstutis Lanauskas

Kostiumai: Simona Finkelsteinaitė

Apšvietimas: Marius Apanskas

Įgarsinimas: Raimondas Jaroševičius

Programėlės ir plakatų dizainas: Giedrius Bugenis